Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, vasaros poilsio stovykla „Bėgant iš tylos pasaulio…“ 2015

Laukiamiausias ir daugiausiai narių iš visos respublikos pritraukiantis bendrijos PAGAVA renginys – Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, stovykla Bėgant iš tylos pasaulio… šiais metais vyko liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje prie jūros, sveikatos centro Energetikas vasaros bazės mediniuose nameliuose. Apmaudu, kad stovykla negalėjo vykti tradicinėje stovyklavietėje Giruliuose, kuri šiuo metu jau yra privatizuota ir netinkama ilsėtis vaikams. Tačiau naujos vietos pasirinkimas nesutrukdė susirinkti gausiam šeimų būriui iš visos šalies. Šiais metais stovykla vyko jau 17 kartą, stovyklautojų būrį sudarė beveik 300 žmonių! Tarp jų buvo šeimos, kurios dalyvauja kasmet nuo pat pirmosios stovyklos, kai kurios iš jų atvyko ne tik su vaikais bet jau ir su anūkais. Stovyklaujančių gretas papildė ir naujos šeimos, atvykusios į stovyklą pirmą kartą. Stovykloje aktyviai dalyvavo ir partneriai iš Minsko specialiosios sutrikusios klausos vaikų mokyklos Nr. 14, kurie atvyko tęsiant įgyvendinamo projekto „Lietuvos ir Baltarusijos kurčiųjų jaunimo teatras“ veiklas. Dalyvavo kurtieji bei girdintys tėvai, vaikai, seneliai, giminaičiai, sklandų tarpusavio bendravimą bei dalyvavimą renginiuose padėjo užtikrinti gestų kalbos vertėja.

Atvykimo dieną vyko šventinis atidarymo vakaras, kuriame bendrijos PAGAVA pirmininkė pasveikino visus atvykusius prie jūros, pristatė stovyklos programą, padėkojo visiems prisidėjusiems prie stovyklos organizavimo. Pirmoje renginio dalyje dalyvavo visų susirinkusių regioninių tėvų bendrijų atstovai, kurie pristatė Lietuvos etnografinius regionus. Visi kartu iš anksto pasiruošę pasirodymus improvizuotai apjungėme juos į bendrą mini spektaklį, kurio metu prisiminėme regionų tradicijas, tautinius žaidimus, šokius, drabužius, namus. Po prisistatymų visi dalyviai buvo vaišinami tradiciniais valgiais: žemaitišku kastiniu, dzūkiškais „grybais“, suvalkietiškais sūriais, namine aukštaitiška duona. Dalyvių pasirodymai ne tik sukūrė šventinę nuotaiką ir padėjo geriau pažinti vieniems kitus, susirinkusius iš skirtingų Lietuvos miestų, tuo pačiu paminėjome ir LR Seimo 2015 m. paskelbtus Lietuvos etnografinių regionų metais. Svečiai iš Baltarusijos stebėjosi išradingais pasirodymais ir lietuviškų tradicijų įvairove, o patys stovyklos atidarymo renginį papuošė kurčiųjų vaikų ir jaunimo spektakliu su tautinio šokio elementais.

Surengėme sporto šventę paplūdimyje, be kurios neįsivaizduojama nei viena stovykla. Skirtingų miestų komandos rungėsi tarpusavyje, tamsūs debesys ir vėsus pajūrio vėjas neišsklaidė azarto ir noro nugalėti. Įveikus šuoliukus per šokdynes, šokinėjimą su maišais, įvairias estafetes ir virvės traukimą nugalėjo draugystė ir visos komandos gavo apdovanojimus.

Šeštadienį stovyklautojai Šventosios pajūrį išpuošė originaliomis smėlio pilimis, stengėsi visi maži ir dideli, nes laukė iš jūros atkeliaujančio Neptūno, kuris kaip ir kiekvienais metais įvertinęs pilių dydį ir grožį negaili saldainių ir prizų. Pilis stovyklautojai statė susibūrę į komandas ir individualiai. Neptūnas su visa savo komanda – šviesiaplauke Undinėle ir mažosiomis pagalbininkėmis negalėjo atsigrožėti pilių įvairove ir statytoju išradingumu, todėl visi gavo dovanų. Kol pilių nenuplovė jūros bangos, statiniais grožėjosi ne tik Neptūnas ir stovyklautojai, bet ir atostogautojai paplūdimyje.

Greta tradicinių renginių netrūko ir kitų pramogų bei nuoširdaus tarpusavio bendravimo. Vakarais linksminomės diskotekose, organizavome tėvų susitikimus-konsultacijas, protų mūšį, atšventėme net dviejų stovyklautojų gimtadienius. Mažiesiems stovyklautojams vakarais buvo organizuojami kino vakarai.
Paskutinę dieną dar spėjome pasilepinti saule ir šiluma, orams leidus stovyklą nuotaikingai užbaigėme šlapiu balionų mūšiu. Dėkojame visiems stovyklautojams už dalyvavimą, buvimą kartu ir laukiame naujų susitikimų.
Šiais metais šeimų vasaros poilsio stovyklą Bėgant iš tylos pasaulio… 2015 finansavo Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemonių įgyvendinimo rėmimo projektas, dalį išlaidų apmokėjo tėvai ir dalį bendrija PAGAVA.