Naujagimių klausos tikrinimas

Ką reikia žinoti?

Pirmomis dienomis po gimimo Jūsų kūdikiui bus padaryti keli įprastiniai tyrimai, kurie Lietuvoje atliekami visiems naujagimiams. Tarp jų yra ir naujagimių klausos tikrinimas. Klausos tikrinimas yra greitas ir paprastas tyrimas, skirtas patikrinti visų naujagimių klausą, siekiant atrinkti tuos naujagimius, kuriems galimas klausos sutrikimas.

DUK

Kartais vaikai gimsta su klausos sutrikimu. Neatliekant naujagimių klausos tikrinimo, kitais būdais neįmanoma nustatyti vaiko klausos sutrikimo pirmaisiais mėnesiais. Naujagimių klausos tikrinimas leidžia labai anksti surasti tuos kūdikius, kurie turi klausos problemų. Ankstyva diagnozė labai svarbi vaiko raidai ir padeda tėvams kuo anksčiau gauti reikalingą pagalbą bei informaciją.

Taip. Labai svarbu patikrinti visus kūdikius. 1-3 vaikai iš tūkstančio gimsta su klausos sutrikimu. Didžioji dalis naujagimių su klausos sutrikimais gimsta girdinčiųjų šeimose, kurios neturi jokios patirties ir nieko nežino apie klausos sutrikimus.

Klausos tikrinimas paprastai atliekamas 2-3 dieną po vaiko gimimo, naujagimių skyriuje. Jei klausos tikrinimas naujagimių skyriuje nebuvo atliktas, rekomenduojama ne vėliau kaip per 1 mėnesį po išvykimo iš gimdymo stacionaro atvykti pas gydytoją otorinolaringologą pasikonsultuoti ir atlikti tyrimą.

Ne. Klausos tyrimas yra visiškai neskausmingas ir nepavojingas, jis užtrunka vos 5-10 min., bet jam atlikti reikia visiškos tylos. Dėl šios priežasties tyrimą rekomenduojama atlikti kūdikiui miegant. Jokie raminamieji ir nuskausminamieji vaistai nenaudojami.

Naujagimių klausos tikrinimui yra naudojamas otoakustinės emisijos tyrimas (OAE). Aparatas parodo, kaip kūdikio ausis reaguoja į garsą. Tyrimo metu į vaiko klausos landą įdedamas nedidelis daviklis, kuris į ausį siunčia tam tikro intensyvumo ir dažnio garsinius signalus. Pateikus garsą vidinėje ausyje susiformuoja atsakai, kurie yra išmatuojami. Jei atliekant klausos tikrinimą registruojamas abiejų ausų atsakas į garsą – gaunamas teigiamas klausos tikrinimo rezultatas, ir jeigu nėra jokių neprigirdėjimo rizikos veiksnių, tolesnio klausos ištyrimo neprireikia.

Tėvai gali dalyvauti atliekant tyrimą.

Jei klausos tyrimo metu gaunamas teigiamas rezultatas

Tai reiškia, kad Jūsų kūdikis greičiausiai neturi klausos sutrikimų. Otoakustinės emisijos tyrimas informuoja, ar Jūsų vaikutis šiuo metu girdi, bet neparodo, kaip gerai jis girdi. Todėl ir toliau stebėkite, kaip kūdikis reaguoja į garsą ir kaip vystosi jo kalba ir žodynas. Jei savo kūdikiui vėliau įtarsite klausos sutrikimą, būtinai pasikonsultuokite su jį prižiūrinčiu gydytoju, kuris esant reikalui nukreips kūdikį tolesniam ištyrimui. Jūsų vaikui klausos tyrimas gali būti atliekamas bet kuriame amžiuje.

Jei klausos tyrimo metu gaunamas neigiamas rezultatas

Taip gali atsitikti, ir tai nebūtinai reiškia, kad Jūsų kūdikis negirdi. Ne visiems kūdikiams pavyksta atlikti tyrimą iš pirmo karto, todėl nenusiminkite, jei tyrimo rezultatas bus neigiamas. Yra keletas priežasčių, dėl kurių sunku patikrinti naujagimio klausą: vaikelis gali būti neramus tyrimo metu; maža ausies landa arba landoje susikaupęs ausies sekretas; aplinkos triukšmas. Todėl tam, kad įsitikintume, ar kūdikis girdi, būtina klausos tikrinimo tyrimą pakartoti ne vėliau kaip per 3 mėnesius po išvykimo iš gimdymo stacionaro.

Jei klausos sutrikimas vis dėlto įtariamas, reikės atlikti išsamesnį klausos tyrimą. Kūdikio klausos išsamų tyrimą atlikti ir įvertinti gali ne kiekvienas gydytojas otorinolaringologas, o tik gydytojas otorinolaringologas-audiologas.