Š. m. vasario 20 d. nedidelė bendrijos PAGAVA narių grupė lankėsi 16-oje tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje, kurios tema buvo „NENUŠAUNAMAS ŽANRAS: DETEKTYVAS“. Kaip teigiama oficialiame Knygų mugės tinklalapyje www.vilniausknygumuge.lt – pati mugės tema suteikia galimybę kalbėti apie detektyvą kaip apie literatūros žanrą. Apie šį žanrą galima kalbėti ir kaip apie personažą – ryškų, charizmatišką, manieringą ir intuicijos bei ypatingų galių turintį literatūrinį herojų, kurio pagrindinė funkcija tekste – atstatyti prarastą pusiausvyrą tarp gero ir blogo, grąžinti pasaulį į harmoningus rėmus. Mugės metu lankytojai buvo kviečiami diskutuoti apie tai, kodėl verta skaityti detektyvus, ir kaip šis, atrodytų, populiariosios literatūros žanras prisideda prie literatūrinio pasakojimo formavimosi tradicijos. Vilniaus knygų mugė – tai pagrindinė leidėjų, autorių ir skaitytojų susitikimų ir bendravimo vieta, reikšmingas kultūros renginys Lietuvoje, didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse. Mugėje svarbiausia – tai skaitytojai, autoriai, knygos ir kultūriniai renginiai. Mugės dalyviai – leidyklos, knygų prekybininkai, užsienio šalių organizacijos, mokslo institutai, aukštųjų mokyklų leidybos centrai, visuomeninės organizacijos, kultūros centrai, žiniasklaidos priemonės, muziejai, galerijos ir kt. Pagrindinis Vilniaus knygų mugės bruožas – plati kultūrinė programa, kurioje per keturias dienas pristatoma apie 400 įvairaus žanro renginių. Vilniaus knygos mugės socialinė misija – skaitymo skatinimas. Mugėje kasmet dalyvauja apie 300 leidyklų iš Lietuvos ir užsienio šalių, mugę per keturias dienas aplanko virš 60 tūkstančių lankytojų. Mugės metu vyksta knygų pristatymai, susitikimai su Lietuvos ir užsienio rašytojais, veikia meno parodos, kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą”, diskusijų klubas, įrengiamos televizijos ir radijo studijos, vyksta filmų peržiūros Knygos kino salėje, poezijos skaitymai Literatų svetainėje, šurmuliuoja amžinai gyvas bukinistų pasažas, kuriame parduodamos senų ir retesnių leidimų knygos, audio įrašai.
Apsilankydami Knygų mugėje, bendrijos nariai niekada neaplenkia kūrybinės studijos „Tu gali sukurti knygą”. Šie metai taip pat ne išimtis. Užsukus į studiją, mūsų dėmesį patraukė fotografijos laboratorija, kurioje buvo siūloma pasidaryti nuotraukas su XIX a. Vilniaus atvaizdu naudojant senovinę nuotraukų ryškinimo technologiją. Buvo įdomu stebėti kaip vaizdas ryškėja fotopopierių įmerkus į specialų skystį – ryškintuvą. Vaizdui išryškėjus, nuotraukas įdėjome į kitą skystį – stipriklį, kad vaizdas būtų užfiksuotas ir išliktų ilgam. Visą šį procesą atlikome fotografijos laboratorijoje – tamsioje patalpoje, kur įjungta raudona šviesa ir leidome sau trumpam sugrįžti į praeitį – laikotarpį, kuris užfiksuotas išryškintose fotografijose. Pasigaminę nuotraukas galėjome išbandyti dar vieną įdomią techniką – nuotraukos spalvinimą specialiais dažais, kurie suteikia nuotraukai savito šarmo ir nukelia į XX a. pradžią.
Vėliau trumpai susipažinome su jūrinių mazgų rišimo subtilybėmis ir sužinojome kokie mazgai patys patikimiausi, o galiausiai ir patys galėjome pabandyti surišti įvairius mazgus. Mugėje t. p. sutikome daug žinomų Lietuvos ir užsienio veikėjų, susipažinome su jų, daugybės leidyklų bei bibliotekų naujausiomis knygomis. Tikimės, kad visi dalyvavusieji ne tik susipažino su leidyklų naujovėmis, bet ir papildė savo namų bibliotekėles. Skaitykite knygas ir Jūs, nes jos atveria mums daug paslaptingų pasaulių.