Europos kurčių ir neprigirdinčių vaikų tėvų organizacijos FEPEDA pranešimas spaudai

Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu kasmet kovo 3-ioji yra minima kaip Pasaulinė klausos diena. Šią dieną siekiama atkreipti dėmesį į klausos susilpnėjimo ir praradimo problemas, skatinti ausų priežiūrą.
Klausos dienai pažymėti Europos kurčių ir neprigirdinčių vaikų tėvų organizacija FEPEDA, kurios narė yra ir bendrija PAGAVA, parengė  Pranešimą spaudai apie pavojų, kurį kelia jaunų žmonių klausos praradimai:

Pasaulinė klausos diena

NERIMĄ KELIANTIS KLAUSOS PRARADIMAS TARP JAUNŲ ŽMONIŲ:

FEPEDA RAGINA IMTIS SKUBIŲ VEIKSMŲ

 

Europos kurčių ir neprigirdinčių vaikų tėvų organizacija FEPEDA įspėja, kad vis dažniau pasitaiko klausos praradimų tarp jaunų žmonių, ypač dėl per didelio triukšmo poveikio. Plačiai paplitęs ausinių naudojimas ir vis populiarėjantis triukšmingas koncertų, festivalių ir naktinių klubų pasaulis yra dvi pagrindinės priežastys, dėl kurių nukenčia klausa. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) jau įspėjo, kad ši problema kelia didelį susirūpinimą visuomenės sveikatai.

Užslėpti ausinių ir ilgalaikio klausymosi pavojai

Atsiradus išmaniesiems telefonams ir muzikos transliavimo platformoms, muzikos klausymasis per ausines tapo daugelio jaunų žmonių kasdieniu įpročiu. Tačiau dauguma jaunuolių nežino apie galimą riziką, kurią sukelia ilgalaikis klausymasis  dideliu garsu. Klausos specialistai pataria, kad garsumo lygis neturėtų viršyti 60% didžiausio galimo galingumo, o klausymosi seansai turėtų trukti ne ilgiau kaip vieną valandą per dieną. Nepaisant šių rekomendacijų, tyrimai rodo, kad daugelis jaunų žmonių viršija šias rekomendacijas ir rizikuoja prarasti klausą dėl patiriamo triukšmo.

Triukšmingas koncertų, festivalių ir naktinių klubų pasaulis

Koncertų, festivalių ir naktinių klubų renginiai dar labiau prisideda prie šios problemos, nes daug jaunų žmonių šiose socialinėje aplinkoje dažnai susiduria su pavojingu garso lygiu. Triukšmo lygis tokiose vietose neretai viršija 100 decibelų, o tai gali pakenkti klausai vos per 15 minučių. Deja, dėl socialinio vakarėlių kultūros spaudimo jaunimas dažnai nepaiso saugos priemonių, tokių kaip ausų kištukai.

Rimtos ilgalaikės pasekmės

Ilgalaikės nuolatinio triukšmo pasekmės gali būti labai skaudžios. Tiek laikinas, tiek negrįžtamas klausos praradimas gali rimtai pabloginti jaunų žmonių bendravimą, mokymąsi ir net psichinę būseną. Be to, dėl stipraus triukšmo poveikio gali atsirasti tinitas – nuolatinis spengimas arba ūžimas ausyse, sukeliantis nemalonų pojūtį ir psichologinį diskomfortą.

Informuotumo didinimas ir prevencijos skatinimas

Labai svarbu didinti jaunų žmonių informuotumą apie didelio triukšmo keliamą pavojų ir suteikti jiems reikiamų priemonių klausai apsaugoti. Informuotumo didinimo kampanijos mokyklose bei tikslingos iniciatyvos laisvalaikio vietose gali padėti užkirsti kelią klausos praradimui. Taip pat, siekiant apsaugoti klausos sveikatą labai svarbu skatinti atsakingo klausymosi įpročius, pavyzdžiui, nustatant garso įrenginių garsumo ribas.

Kvietimas imtis veiksmų

FEPEDA ragina Europos ir nacionalines viešojo administravimo institucijas pradėti aktyvias informavimo kampanijas, kurios atkreiptų dėmesį į klausos praradimo riziką dėl triukšmo poveikio. Labai svarbu šviesti vaikus ir jaunuolius, kaip apsaugoti klausą, kad ateityje jie neprarastų klausos sveikatos.

Negalima ignoruoti didėjančios grėsmės, kuri kelia pavojų jauniems žmonėms dėl triukšmo prarasti klausą. Imdamiesi aktyvių veiksmų šiandien, galime užtikrinti, kad ateities kartos dar daugelį metų galės džiaugtis klausos dovana.