„Kad rytoj būtum vaiko prisiminimuose, šiandien turi būti jo gyvenime!“ 

Apsilankymas Saulės mūšio vietoje

Spalio 22 d. būrys bendrijos PAGAVA narių apsilankė Tytuvėnuose, Šiaulių mieste, Kryžių kalne ir Joniškio raj. Jauniūnų gyvenvietėje, kur įrengtas memorialinis akmuo Saulės mūšio pergalei atminti.

Rugsėjo 22-oji d. yra laikoma Saulės mūšio pergalės diena. Saulės mūšis, arba Šiaulių mūšis, – antrasis pagal svarbą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės mūšis. Jis įvyko 1236 m. rugsėjo 22 d. tarp žemaičių ir Kalavijuočių ordino kariuomenės, kuriame buvo sutriuškintas Kalavijuočių ordinas ir nutrauktas kitų baltų žemių užkariavimas. Saulės mūšyje buvo pasiekta pasaulinės reikšmės pergalė, įrašiusi Lietuvą ir baltus į Europos istoriją. Po šio mūšio praėjo 780 metų, Lietuva šiais metais mini pergalės sukaktį. Šia proga bendrija PAGAVA, įgyvendindama LR Krašto apsaugos ministerijos finansuojamą projektą „Lietuvos praeitis ir ateitis: kurčiųjų piliečių ugdymas“, organizavo pažintinę kelionę į Saulės mūšio vietą ir Šiaulių kraštą.

Kurtieji ir neprigirdintys vaikai, jaunuoliai ir jų šeimos nariai kelionės metu sužinojo daug istorijos faktų, susijusių su Saulės mūšio pergale. Gido pagalba taip pat sužinojome įdomių faktų apie Šiaulių miestą, aplankėme turistines miesto vietas, dviračių muziejų, pamatėme daug įdomių mažųjų miesto skulptūrų, ir, žinoma, apsilankėme firminėje saldainių fabriko „Rūta“ parduotuvėje. Taip pat lankėmės Kryžių kalne, kuris laikomas viena svarbiausių katalikų šventovių. Pagrindinis kelionės tikslas buvo pasiektas, kai apsilankėme Saulės mūšio vietoje Jauniūnų gyvenvietėje. Dauguma kelionės dalyvių šioje vietovėje lankėsi pirmą kartą, buvo įdomu pamatyti memorialinį akmenį, išgirsti gido pasakojimą apie istorinius mūšio faktus ir taip simboliškai drauge paminėti mūšio laimėjimą – svarbią lietuviams pergalę.

Rudeniškas oras neišgąsdino keliautojų. Dienos įspūdžiai užgožė žvarboko vėjo nemalonius prisilietimus. Per autobuso langą pamatėme ir kitas lankytinas vietas – Šiluvos koplyčią, per Dubysos upę nutiestą ilgiausią (599 m) ir aukščiausią geležinkelio tiltą Lietuvoje, kuris paliko įspūdį. Tikimės į šį kraštą sugrįžti dar kartą ir aplankyti naujas, nepažintas vietoves.