„Matyti reikia širdimi, girdėti – širdimi ir jausti – širdimi“.  M.K.Čiurlionis

PASITINKAME 2022 METUS „Savanorystės metus“!

Žodžiai, kuriais PAGAVOS savanoriai apibūdina savanorystę organizacijoje:

SMAGU, SAVA, ANTRI NAMAI, LAISVĖS JAUSMAS, GALIMYBĖ PADĖTI, DRAUGAI, BENDRAVIMAS.

Savanoriška veikla yra svarbi nevyriausybinių organizacijų ir bendruomenių veiklos dalis. Beveik kiekvienas savanorystę išbandęs žmogus gali drąsiai teigti, kad savanorystė atveria įvairias ir įdomias galimybes. Vieniems – tai naujos pažintys, kitiems – vidinis pasitenkinimas galint pagelbėti ir patalkinti, tretiems – naujas tikslas ir noras išbandyti savo jėgas.

Kartais gali pasirodyti sudėtinga pasiryžti skirti savo energiją ir laisvalaikį savanoriškai neatlyginamai veiklai atlikti. Vis dėlto kiekvienas gali savanoriauti, svarbu prisiminti, jog savanorystei amžius nesvarbu, tereikia atrasti savo sritį, savo mėgstamą organizaciją, todėl svarbu išbandyti save įvairiose savanoriškose veiklose ir srityse. Užsiimti savanoryste niekada nevėlu, visada atsiranda veiklų ar užduočių, kurioms pilnavertiškai atlikti yra reikalinga savanorių pagalba. Bendrija PAGAVA ilgus metus, nuo pat susikūrimo pradžios, būrė stiprią savanorių komandą, į kurią nuolat priima naujus savanorius. Organizacija padeda jiems pasiruošti, supažindina su bendrijos tikslais ir uždaviniais, kviečia į savanorystės mokymus, tobulina savanorių įgūdžius, kad jiems kuo geriau sektųsi organizuojamuose renginiuose ir veiklose. Savanorystė PAGAVOJE labai įvairi, ji neapsiriboja tik konferencijomis ar stovyklomis – savo  jėgas savanoriai išbando  ir organizuodami vaikų užimtumo programas, pagelbėdami šeimų mokymuose bei padėdami pasiruošti renginiams. Veiklų įvairovė padeda savanoriams tobulinti ne tik socialinius, darbo komandoje, bendradarbiavimo, bet ir problemų sprendimo, laiko planavimo, empatijos ir kritinio mąstymo įgūdžius.

Be abejo, savanoriaujant iškyla ir iššūkių. Viena pagrindinių  pradedančių savanorių baimių yra komunikacijos su kurčiaisias barjeras, tačiau galiausiai visi atranda jiems tinkantį bendravimo būdą. Įveikti baimę ypač padeda dalyvavimas įvairiuose renginiuose, kai tenka bendrauti su daugybe žmonių, ne tik su suaugusiaisiais, bet ir vaikais bei jaunuoliais. Taip pat vienas iš didesnių iššūkių yra šiuo metu visame pasaulyje siaučianti pandemija, kuri privertė visus šiek tiek sustoti ir iš naujo apgalvoti, kaip saugiai bendrauti. Pasikeitimai dėl pandemijos neaplenkė ir savanoriškos veiklos: visi savanoriai turėjo išmokti veiklas vykdyti kuo saugiau, daug veiklų, mokymų ir renginių teko organizuoti nuotoliniu būdu. Savanorių pagalba ir susitelkimas organizacijai buvo ypač reikalinga užtikrinant viešąją tvarką renginiuose, tokiu būdu prisidedant prie COVID-19 infekcijos plitimo mažinimo.

Vieni mėgstamiausių savanorių renginių yra bendrijos PAGAVA organizuojamos stovyklos, kuriose tenka padėti registracijos metu, organizuoti veiklas ne tik mažiausiems stovyklos dalyviams, bet ir suaugusiems, bei užsiimti daug kitų, kartais nenumatytų veiklų. Vaikų stovykloje „Pagaviukas“ visiems būna labai smagu, nors tam tenka nemažai paplušėti, bet vaikų džiaugsmas ir šypsenos atperka visą nuovargį. O Kalėdinėje šventėje savanoriai tampa Kalėdų Senelio pagalbininkais  – nykštukais! Kalėdinėmis kepuraitėmis pasipuošę jie uoliai dalina vaikams iš anksto paruoštas kalėdines dovanėles ir skleidžia linksmą Kalėdų dvasią visiems šventės dalyviams. Ir tai tik didieji bendrijos PAGAVA renginiai, be jų dar yra daugybė mažesnių renginių, mokymų, susitikimų ir ekskursijų, kur visada reikalinga savanorių pagalba.

Gera žinoti, kad savanorystė su kiekvienais metais tampa vis labiau vertinama. Naujieji 2022 metai Lietuvos Respublikos Seimo yra paskelbti „Savanorystės metais“, pripažįstant, kad „savanorystė ugdo atsakomybės jausmą ir turi didelę teigiamą įtaką fizinei ir psichinei sveikatai“ bei pabrėžiant, kad savanoriavimo patirtis lavina asmeninius gebėjimus, savirealizaciją ir tampa ateities perspektyva, kurią galima pritaikyti ir darbo rinkoje.

Galiausiai, dalinamės keliomis bendrijos PAGAVA savanorių mintimis, kuriomis jie apibūdina savanorystę:

„Savanorystė mane verčia jaustis laisvai, lyg namie“;

„Tai galimybė būti savimi“;

„Savanorystė yra būdas stiprėti, tobulėti, įgauti daugiau patirties, atrasti naujų draugų, įgyti naujų žinių ir gerai praleisti laiką“;

„Smagu kartais atitrūkti nuo rutinos ir darbų, ištiesiant pagalbos ranką ir susimatant su senais pažįstamais“;

„ Tai noras pagelbėti vykdyti organizacijos veiklas, nesitikint jokio atlygio“;

„Noriu padėti vaikams, turintiems tokią negalią, kaip mano brolio“;

Nepamirškite, kad bendrija PAGAVA nuolat kviečia prisijungti naujus savanorius!

Svarbu noras ir iniciatyvumas vykdant veiklas kurčių ir neprigirdinčių vaikų bei jų šeimų labui. Savanoriaudami susipažinsite su kurčiųjų kultūra, užmegsite naujas pažintis, įgysite patirties ir smagių prisiminimų!

Straipsnis viešinamas bendrijai PAGAVA įgyvendinant Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Pandemijos akivaizdoje tapkime stipresni“ (Projekto Nr. SUBC 02806).