„Kad rytoj būtum vaiko prisiminimuose, šiandien turi būti jo gyvenime!“ 

Naujagimių klausos tikrinimas

Kodėl būtina tikrinti naujagimių klausą

Kartais vaikai gimsta su klausos sutrikimu. Neatliekant naujagimių klausos tikrinimo, kitais būdais neįmanoma nustatyti vaiko klausos sutrikimą pirmaisiais mėnesiais.

Lietuvoje nuo 2014 metų sausio 1 d. pradėtas vykdyti visuotinis naujagimių klausos tikrinimas. Klausos tikrinimas atliekamas visiems mažyliams ne vėliau kaip per 28 dienas nuo gimimo. Šis tikrinimas leidžia labai anksti surasti tuos kūdikius, kurie turi klausos problemų. Ankstyva diagnozė labai svarbi vaiko raidai ir padeda tėvams kuo anksčiau gauti reikalingą pagalbą bei informaciją.

Nors dauguma naujagimių turi normalią klausą, 1-3 vaikai iš tūkstančio gimsta turėdami didesnį ar mažesnį klausos sutrikimą. Jei, atlikus tikrinimą, yra įtariamas klausos sutrikimas, vėliau atliekami kiti, sudėtingesni klausos tyrimai ir nustatoma galutinė diagnozė.

Kuo anksčiau vaikui, turinčiam klausos sutrikimą, suteikiama pagalba, tuo geriau ne tik vaiko kalbos, bet ir bendrai raidai.

Niekas mūsų šeimoje neturi klausos sutrikimų. Ar mano kūdikiui vis tiek reikia atlikti klausos patikrinimą?

Taip. Labai svarbu patikrinti visus kūdikius. Didžioji dalis naujagimių su klausos sutrikimais gimsta girdinčiųjų šeimose, kurios neturi patirties ir nieko nežino apie klausos sutrikimus.

Kada naujagimiui atliekamas klausos tikrinimas

Klausos tikrinimas paprastai atliekamas 2-3 dieną po vaiko gimimo, naujagimių skyriuje. Jei klausos tikrinimas naujagimių skyriuje nebuvo atliktas, rekomenduojama ne vėliau kaip per 1 mėnesį po išvykimo iš gimdymo stacionaro atvykti pas gydytoją otorinolaringologą pasikonsultuoti ir atlikti tyrimą.

Ar kūdikiui skauda klausos tikrinimo metu?

Ne. Naujagimių klausos tyrimas yra visiškai neskausmingas ir nepavojingas, jis užtrunka vos 5-10 min., bet jam atlikti reikia visiškos tylos. Dėl šios priežasties tyrimą rekomenduojama atlikti kūdikiui miegant. Jokie raminamieji ir nuskausminamieji vaistai nenaudojami.

Kaip atliekamas naujagimių klausos patikrinimas

Naujagimio klausos tikrinimą atlieka akušeris, bendrosios praktikos slaugytojas ar vaikų slaugytojas. Naujagimių klausos tikrinimui naudojamas otoakustinės emisijos tyrimas (OAE).

Aparatas parodo, kaip kūdikio ausis reaguoja į garsą. Tyrimo metu į vaiko klausos landą įdedamas nedidelis daviklis, kuris į ausį siunčia nestiprius tam tikro intensyvumo ir dažnio garsinius signalus. Pateikus garsą vidinėje ausyje susiformuoja atsakai, tarsi „aidas“, kurie yra užfiksuojami. Jei atliekant klausos tikrinimą registruojamas abiejų ausų atsakas į garsą, tai gaunamas teigiamas klausos tikrinimo rezultatas, ir jeigu nėra jokių neprigirdėjimo rizikos veiksnių, – tolesnio klausos ištyrimo neprireikia.

Tėvai gali dalyvauti atliekant tyrimą.

Ką reiškia naujagimio klausos tyrimo rezultatai

  • Jei klausos tyrimo metu gaunamas teigiamas rezultatas

Tai reiškia, kad Jūsų kūdikis greičiausiai neturi klausos sutrikimų ir nerimauti neverta. Vis dėlto ateityje nepamirškite, kad otoakustinės emisijos tyrimas informuoja, ar Jūsų vaikutis šiuo metu girdi, bet neparodo, kaip gerai jis girdi. Todėl ir toliau stebėkite, kaip kūdikis reaguoja į garsą ir kaip vystosi jo kalba ir žodynas. Jei vėliau įtarsite savo vaikui klausos sutrikimą, būtinai pasikonsultuokite su jį prižiūrinčiu gydytoju, kuris esant reikalui nukreips kūdikį tolesniam ištyrimui. Klausos tyrimas vaikui gali būti atliekamas bet kuriame  amžiuje.

  • Jei klausos tyrimo metu gaunamas neigiamas rezultatas

Taip gali atsitikti, ir tai nebūtinai reiškia, kad Jūsų kūdikis negirdi. Pravartu žinoti, kad ne visiems kūdikiams pavyksta atlikti tyrimą iš pirmo karto, todėl nenusiminkite, jei tyrimo rezultatas bus neigiamas. Yra keletas priežasčių, dėl kurių sunku patikrinti naujagimio klausą: vaikelis gali būti neramus tyrimo metu; siaura ausies landa arba landoje susikaupęs ausies sekretas; aplinkos triukšmas. Pirmasis patikrinimas nėra galutinis sprendimas, todėl  tam,  kad  įsitikintume, ar kūdikis girdi, būtina pakartoti klausos tyrimą ne vėliau kaip per 3 mėnesius po išvykimo iš gimdymo stacionaro. Gali būti, kad tokį tyrimą reikės pakartoti kelis kartus.

Jei  klausos  sutrikimas  vis  dėlto  įtariamas,  reikės atlikti išsamesnį, sudėtingesnį tyrimą. Vaiko klausos išsamų tyrimą atlikti ir įvertinti gali ne kiekvienas gydytojas otorinolaringologas, o tik gydytojas otorinolaringologas-audiologas.