„Matyti reikia širdimi, girdėti – širdimi ir jausti – širdimi“.  M.K.Čiurlionis

Ar mano vaikui reikia nešioti klausos aparatus?

Taip, jei vaiko klausą reikia ir galima reabilituoti padedant klausos aparatams. Tai parodys klausos audiograma. Jei medikai rekomenuoja įsigyti klausos aparatą, to bijoti nereikia.

Klausos aparatai sustiprina garsą. Šiuolaikiniai klausos aparatai padeda reabilituoti netgi labai stiprų klausos sutrikimą, sustiprindami garsą iki tokio lygio, kokio reikia žmogui individualiai, kad jis gerai girdėtų. Labai svarbu, kad klausos aparatus vaikas pradėtų naudoti kuo anksčiau, kadangi nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių pradeda formuotis vaiko klausos ir kalbos įgūdžiai.

Vaikams nemokamai skiriami du klausos aparatai. Jeigu tėvai nori vaikui geresnių klausos aparatų, juos galima įsigyti sumokėjus priemoką klausos apartais prekiaujančiai įmonei.

Jei vaikui reikia klausos aparatų, bus padaryti vaiko ausies atspaudai ir pagaminti tikslaus dydžio ir formos individualūs įdėklai klausos aparatams. Individualus įdėklas yra klausos aparato dalis, kuri dedama į vaiko ausį. Kiekvienam vaikui reikia ne tik pagaminti individualius įdėklus, bet ir suderinti bei pritaikyti klausos aparatus. Norint parinkti ir pritaikyti patį geriausią variantą, reikia laiko ir kantrybės. Vaikui tiks užausiniai klausos aparatai, kurie yra nešiojami už ausies. Nešiojant klausos aparatus vaikui neskaudės, nors iš pradžių gali būti nepatogu. Prie klausos aparato reikia priprasti tiek vaikui, tiek Jums.

Didžiausią naudą iš klausos aparatų vaikas gaus tik tuomet, jei nešios juos nuolatir jie bus tinkamai suderinti. Kaip vaikui geriausiai nešioti klausos aparatus, Jums patars audiologas. Vis dėlto tėvai turi žinoti, kad sutrikusios klausos vaikus su klausos aparatais būtina specialiai mokyti klausyti ir kalbėti, ypač ankstyvuoju laikotarpiu. Kaip tai padaryti patars specialistai – audiologai, logopedai, surdopedagogai.

Uždėjus klausos aparatus svarbu stebėti vaiką: ar pasikeičia jo elgesys, ar jis reaguoja į aplinkos garsus, kalbą, intonaciją, ar vaikas pats „eksperimentuoja“ garsais ir balsu. Stebėkite vaiko su klausos aparatu reakciją į skirtingus garsus, tokius kaip durų skambutis, žaislų garsai, kitus tylius ar garsius garsus, mokykite juos atpažinti ir nustatyti, iš kur sklinda garsai. Kartais vaikai vengia nešioti klausos aparatą dėl įvairių priežasčių: negali priprasti, garsai jiems nepažįstami, vaikai jaučiasi suvaržyti su klausos aparatu, ausies įdėklas spaudžia, trina. Išklausę vaiko problemas ir išsakę jas gydytojui, padėsite vaikui parinkdami tinkamą klausos aparatą. Tėvai taip pat turi nepamiršti, kad vaikai, ypač maži kūdikiai mėgsta tyrinėti aplinką, todėl dažnai susidomi aparatais, traukia juos iš ausų, žaidžia su jais, kiša į burną. Turėkite kantrybės ramiai vėl ir vėl uždėti vaikui klausos aparatus!

Kai neprigirdintis vaikas pradeda naudoti klausos aparatus, pasikeičia jo elgesys – vaikas tampa ramesnis, jis nustemba, kiek daug garsų jį supa, pradeda daugiau klausytis. Kaip jau minėta, suteikus vaikui klausos aparatus reikia jį mokyti, padėti jam suprasti garsus, kalbą. Sveiki vaikai mokosi kalbos spontaniškai, girdėdami aplinkinių kalbą, o klausos sutrikimų turintis vaikas negali to padaryti, jam reikalinga pagalba. Su silpnai girdinčiu vaiku reikia kuo daugiau bendrauti. Tegu jis stebi Jūsų gestus, lūpų judesius. Žaidimams panaudokite spalvotus piešinėlius, įdomius žaisliukus. Kuo klausos aparatas pažangesnis, tuo jo perduodamas garsas natūralesnis, tai turi labai didelę įtaką vaiko kalbos raidai.

Svarbiausia – neleiskite vaikui užsisklęsti ir pasijausti vienišam. Neprigirdintys vaikai su klausos aparatais jaučiasi saugesni, geriau girdi aplinkos garsus, lengviau bendrauja su tėvais ir bendraamžiais, geriau mokosi mokykloje. Vaikams, kuriems nustatomas įgimtas klausos sutrikimas, iki pusės metų amžiaus reikia pritaikyti klausos aparatus ir pradėti klausos ir kalbos lavinimą.

Nepamirškite, kad yra daug klausos aparatų gamintojų bei jais prekiaujančių įmonių!

Dėl klausos aparatų įsigijimo ir kompensavimo tvarkos žr.:
https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/gyventojams-1/ortopedijos-ir-kitos-technines-priemones/klausos-aparatai